26 października 2018 r. uczniowie klasy V C pod opieką wychowawcy i opiekuna ze strony Rodziców wybrali się na wystawę „1918–2018: stulecie niepodległości. Polska – światu”. Zorganizowane wyjście edukacyjne uświetniło szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości i Jubileusz Stulecia Niepodległej Polski.

Wystawa ukazuje sylwetki 87 wybitnych Polaków, którzy swoją twórczą pracą i wielkimi osiągnięciami zmienili oblicze Polski, Europy i świata. Reprezentują oni wiele dziedzin twórczej działalności, w tym: literaturę, poezję, teatr, sztuki plastyczne, muzykę, medycynę, budownictwo, architekturę, politykę, sport, w tym alpinizm.

Zwiedzając wystawę, warto obejrzeć ponad 100 eksponatów, m.in. maszynę szyfrującą Enigma, walizkę Witolda Gombrowicza, statuetkę Oscara dla Andrzeja Wajdy, maszynę do pisania Stanisława Lema czy mikroskop Ludwika Hirszfelda.

Z udostępnionych przez wrocławskie media informacji można dowiedzieć się, że w proces przygotowania wystawy, firmowanej przez Tempora/Muzeum Europy, której autorem jest prof. Krzysztof Pomian, zaangażowało się ponad 40 różnych instytucji, udostępniając wartościowe eksponaty.

Współpracując z zespołem Muzeum Europy Tempora, prof. Krzysztof Pomian (kurator wystawy) przygotował, oprócz obecnej, także dwie inne ważne ekspozycje – „Europa – to nasza historia” (2009) w Hali Stulecia, ukazującą dzieje powstawania zjednoczonej Europy od 1945 do 2007 r., oraz „Przebaczenie i pojednanie: Kardynał Kominek – nieznany Ojciec Europy” (2016) we wrocławskim Arsenale.

Wystawę eksponującą stuletni wkład kultury polskiej do kultury światowej podzielono na cztery części:

– pierwsza część ukazuje sylwetki i skróty biografii wybitnych Polaków, których dokonania wykroczyły daleko poza granice naszego kraju,

– druga część została poświęcona polskim archiwom, wpisanym na Listę Programu „Pamięć Świata” UNESCO,

– trzecia część jest filmem prezentującym stuletnią historię wolnej Polski pt. „Sto lat w mgnieniu oka”,

– czwartą część opatrzono nazwą „Łącznicy kultur” i zaprojektowano jako stanowiska z ekranami, na których prezentowane są filmy o wybitnych Polakach wraz z ich komentarzami.

O stworzenie jubileuszowej ekspozycji w roku 100. urodzin niepodległej Polski, poprosił profesora Krzysztofa Pomiana prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

Uczestniczący w klasowym wyjściu uczniowie z zainteresowaniem zwiedzili wystawę, samodzielnie odczytując informacje o wielkich osiągnięciach wybitnych Polaków i oglądając udostępnione eksponaty oraz filmy, a następnie, doceniając historyczny urok obiektu m. in. w formie ruchowych zabaw rekreacyjnych na muzealnym dziedzińcu.

Wystawę można zwiedzać nieodpłatnie w Muzeum Architektury, obiekcie pobernardyńskim, znajdującym się we Wrocławiu, przy ul. Bernardyńskiej 5, w terminie od 29 września 2018 r. do 13 stycznia 2019 r.

Źródła: http://www.ma.wroc.pl/pl/artykul/1918-2018-stulecie-niepodleglosci-polska-swiatu/