Pomysł obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej nr 99 zaproponowali nauczyciele – inspiratorką do działania jest Nauczycielka wychowania fizycznego, koordynatorką kampanii – Nauczycielka matematyki, fizyki i techniki, realizatorami wychowawcy klas I- VIII, a entuzjastami – uczniowie.

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada, gdyż – jak ustalono – tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Tradycja świętowania Światowego Dnia Pluszowego Misia jest stosunkowo „młoda”, bo święto obchodzi się od niedawna, podobno zaledwie od 2002 r., kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny (Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku). Z genezą Światowego Dnia Pluszowego Misia wiąże się ciekawa anegdota.

Według źródeł, historia zaczyna się w roku 1902. Stany Luizjana i Missisipi nie zgodziły się na wyznaczenie wspólnej granicy, poproszono prezydenta Stanów Zjednoczonych Roosevelta, aby rozstrzygać spór. Roosevelt postanowił połączyć spotkanie z polowaniem na niedźwiedzie w jednym z lasów Missisipi. Współtowarzysze prezydenta przeznaczyli na trofeum młodego niedźwiadka. Gdy Theodore Roosevelt ujrzał bezbronne zwierzątko, odmówił oddania strzału, uważając tego typu zachowanie za niezgodne ze sportową ideą polowania. Niedźwiadka kazał puścić wolno.

Historię niedźwiadka ocalonego przez Roosevelta spopularyzował rysunek autorstwa Clifforda Berrymana, który ukazał się 16 listopada 1902 r. w Washington Post. Rysunek stał się inspiracją dla Morrisa Michtoma , właściciela sklepiku na nowojorskim Brooklynie, który wystawił na sprzedaż dwa misie wykonane przez jego żonę Rose. Zabawki bardzo szybko znalazły nabywców, a zachęcony sukcesem Michtom postanowił produkować je na większą skalę.

Napisał list do Theodora Roosevelta, z prośbą o możliwość nadania misiom imienia Teddy (zdrobnienie od Theodore). Prezydent się zgodził.

Od tej pory Teddy bears (dosłownie misie Teddy’ego) stały się handlowym hitem, a Michtom stał się potentatem i właścicielem firmy Ideal Toy Company, jednej z najbardziej znanych firm produkujących pluszowe misie. W 1904 r. prezydent Roosevelt uczynił pluszowego niedźwiadka oficjalną maskotką swojej kampanii wyborczej.

W Europie pluszowy miś pojawił się w nieco innych okolicznościach. Niemiecka inwalidka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, Margaret Steiff, szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff w roku 1880 wpadł na pomysł, aby ulepszyć ich konstrukcję i założyć firmę produkującą takie zabawki w wirtemberskiej miejscowości Giengen an der Brenz, 10 km od granicy bawarskiej. Pluszowe zwierzątka wystawiono na targach w Lipsku w 1903. Zainteresowały one Amerykanów i 3000 egzemplarzy wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych. Tam zdobyły dużą popularność i wkrótce podobne misie zaczęły wytwarzać inne firmy zabawkarskie. Od 1905 r. oryginalność produktu Steiff oraz jego wysoką jakość gwarantowała metalowa blaszka w kształcie słonika umieszczana w uchu zwierzaka, którą później zastąpił guzik z wygrawerowaną nazwą firmy.

Wraz z upływem czasu przybywało coraz więcej rozpoznawalnych niedźwiadków, które poruszały zarówno wyobraźnie dzieci, jak i  i dorosłych. Dziś do najpopularniejszych misiów na świecie zaliczają się: Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba, a w Polsce: Miś Uszatek, Miś z okienka czy Miś Coralgol.

W programie szkolnych obchodów zaprojektowano następujące działania;

klasy I – III: zorganizowanie wystawy maskotek w formie konkursu,

klasy IV:     zorganizowanie klasowego czytania bajek z bohaterem – misiem,

klasy V:      wyklejenie konturów misia,

klasy VI:     wykonanie portretu misia,

klasy VII:    realizacja klasowego projektu misia maskotki,

klasy VIII:  opracowanie historii misia jako bohatera bajek dla dzieci.

Dodatkowo zaplanowano kampanie reklamową, popularyzującą obchody Światowego Dnia Misia w SP 99. – wypiek ciasteczek – misiów oraz ich sprzedaż na rzecz przedszkolaków z Przedszkola Logicus.

 

Źródło: https://polki.pl/po-godzinach/kobiece-pasje,czy-wiesz-ze-pluszowy-mis-wzial-sie-od-prezydenta-roosevelta,10350508,artykul.html

 

Zestawienie informacji: Anna Smolińska