Dobiega końca nadzwyczajny rok 2018 …

 

Podsumowując wydarzenia z nim związane, warto w tym miejscu przypomnieć, że – jak wynika z uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – 2018 r. stał się Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.Jednocześnie szczególnie upamiętniono wielkie wydarzenia historyczne: Powstanie Wielkopolskie i Konfederację Barską.

Decyzją Izby patronami 2018 r. stali się także Zbigniew Herbert, Irena Sendlerowa i abp Ignacy Tokarczuk.

W uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zapisano, że:

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata”.

„Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin”.

Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego – Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

Szkolne obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości objęły swoim zasięgiem wiele zadań zaprojektowanych do realizacji i systematycznie podejmowanych w roku 2018 – od stycznia do listopada 2018 r., w tym między innymi:

organizację Konkursu Wiedzy Historycznej Stulecie Niepodległości pod Patronatem Dyrektora Muzeum Sztuki Panoramy Racławickiej (oddział Muzeum Narodowego);

przygotowanie szkolnej ekspozycji na temat historycznych obchodów Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości;

realizację ponadprzedmiotowego projektu językowego Łowcy słów;

prezentację informacyjną i przegląd strojów z epok dwudziestolecia międzywojennego i współczesności Modna Niepodległa;

wystawę prac plastycznych i technicznych Niepodległość w twórczości młodszych uczniów;

organizację Szkolnego Konkursu Recytatorskiego Wieczór poezji o Ojczyźnie;

organizację Szkolnego Konkursu Poprawności Językowej Przystanek Polszczyzna 2018;

upamiętnienie Jubileuszu 100-lecia odzyskania Niepodległości w formie praktycznej instalacji – „ławeczki niepodległościowej” zdobiącej hol parteru szkoły;

organizację uroczystego apelu z udziałem gości reprezentujących: środowisko wrocławskiej edukacji, Straży Miejskiej, PTTK oraz środowisko Księża, w tym: Rady Osiedla, Seniorów i Parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, Przedszkola Logicus, oraz p. Feliksa Kostreckiego, p. Jadwigę Tunicką, p. Anetę Mauer-Różańską, a ponadto środowisko szkolnictwa wojskowego reprezentowane przez Główną Wojskową Szkołę Średnią Husarz i Akademię Wojsk Lądowych im. T. Kościuszki oraz Korpus Podoficerów Zawodowych.

Źródło: http://www.sejm.gov.pl

Tekst: Anna Smolińska