14 marca – Międzynarodowy Dzień Liczby π

Ten dzień jest Świętem Matematyki na całym Globie. Data w systemie amerykańskim to 3.14. Nawet mieszkaniec zagubionej na oceanie wyspy powie wam „To liczba Pi. Pomaga mi obliczyć obwód mojego skrawka Świata”.

My też łączymy się z matematykami świata. Klasy 4  – 7 obu budynków naszej szkoły z pomocą nauczycieli przygotowały dekoracje na konkurs „Pi razy drzwi”.

Oto wyniki konkursu:

miejsca 1: 5b, 6d

miejsca 2: 6a, 4d, 5c, 7a

miejsca 3: 7b, 6c

wyróżnienie: 7c, 6b

Od dwóch tygodni szkołę zdobiły plakaty przypominające o tej dacie. Klasy bawiły się geometrycznymi skojarzeniami z kołem, jego obwodem, promieniem itp. W koło można się ustawić, a każdy chce stać się jego środkiem. Promieniem może być nawet kula ortopedyczna. Ustawialiśmy koło na boisku i na korytarzu. Oglądaliśmy filmy z historii matematyki. Wreszcie – jedliśmy pyszne Pi-ciasto.