Proces wychowania i profilaktyki w SP 99, zaprojektowany w Programie Profilaktyczno-Wychowawczym i na bieżąco realizowany przez zespół pracowników, w szczególności Dyrektora i Nauczycieli, uwzględnia różne formy oddziaływań, zorientowanych na przekaz istotnych wartości przypisanych do 4 obszarów (Zdrowie – edukacja zdrowotna; Bezpieczeństwo – profilaktyka zachowań ryzykownych/problemowych; Relacje – kształtowanie postaw prospołecznych; Kultura, wartości, normy i wzory zachowań).

Obok zapewniającego prawidłową adaptację uspołecznienia – traktowanego w Szkole jako nadrzędna wartość (obszar: Relacje – kształtowanie postaw prospołecznych) – za priorytet uznaje się również wychowanie patriotyczne (obszar: Kultura, wartości, normy i wzory zachowań).

W 2017, Społeczność SP 99 w asyście Kompanii Honorowej Akademii Wojsk Lądowych im. T. Kościuszki, barwnie i z radością obchodziła Rok Kościuszkowski, między innymi podejmując działania pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Ten wyjątkowy rok zapisał się w historii Szkoły nadzwyczaj uroczyście, a Patron, Tadeusz Kościuszko po raz kolejny stał się dla młodzieży inspiracją do czerpania wzorów najlepszych postaw i zachowań.

2018, jak wynika z uchwały Sejmu z dnia 25 maja 2017 r., jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, ze szczególnym upamiętnieniem powstania wielkopolskiego i konfederacji barskiej.

Od wielu już lat tradycje Narodowego Święta Niepodległości są w SP 99 pielęgnowane z wielką starannością.

Obchody Stulecia Niepodległości staną się więc niepowtarzalną okazją do wzmocnienia nie tylko procesu edukacji, ale i wychowania – a w praktyce – do przypomnienia Uczniom najważniejszych wydarzeń historycznych wytyczających drogę Ojczyzny do wolności – oraz do wskazania ich znaczenia dla losów współczesnej Polski i Polaków.

Aby nadać organizowanym w Szkole działaniom szczególne znaczenie, P. Jolanta Horyń, Dyrektor SP 99, przy akceptacji Rady Pedagogicznej, zwróciła się z prośbą o wsparcie do zewnętrznych instytucji.

Obchody Jubileuszu Stulecia Niepodległości organizowane w Szkole Podstawowej nr 99 otrzymały już Honorowy Patronat Dyrektora Muzeum Sztuki Panoramy Racławickiej, oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Aktualnie trwają starania o objęcie jubileuszowych działań SP 99 Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Anna Smolińska

Zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych