Uczniowie klasy II a uczestniczyli październiku 2020 r. w cyklu eksperymentów KOLOROWA CHEMIA. Pomysłodawczynią akcji była jedna z mam, zawodowo związana z laboratorium, która opracowała eksperymenty oraz pomogła w zgromadzeniu potrzebnych materiałów. Dzieci brały udział w następujących eksperymentach:
1. Chemiczny ogród – doświadczenie polegało na dodaniu wybranych soli np. siarczanu miedzi do szkła wodnego. Efektem eksperymentu było powstanie kolorowych wykwitów kojarzących się z roślinami.
2. Kapusta – do wykonania doświadczenia wykorzystaliśmy sok z czerwonej kapusty oraz roztwory chemiczne o różnym pH. Dolewając sok z kapusty do fiolek sprawdzaliśmy, czy dany płyn jest kwasem, zasadą, czy substancją obojętną.
3. Światła drogowe – efektem doświadczenia była reakcja podobna do świateł sygnalizatora: płyn zmieniał cyklicznie kolory: z zielonej powstawała barwa czerwona, następnie żółta i ponownie zielona.
4. Sztuczna krew – po połączeniu jonów żelaza i jonów rodankowych powstał płyn przypominając krew. Proces ten wykorzystywany jest w technice filmowej.
5. Titanic – eksperyment pokazywał, co stanie się ze statkiem wykonanym ze styropianu po włożeniu go do przygotowanego roztworu – statek się rozpuścił.
Uczniowie byli zachwyceni pokazami, z niecierpliwością oczekiwali kolejnego eksperymentu.