Jest czytelnik gąbka, czytelnik lejek, czytelnik cedzidło i czytelnik sito. Gąbka wchłania w siebie wszystko, jak leci, jasne jest, że potem dużo z tego pamięta, lecz nie umie wydobyć najważniejszego. Lejek – przyjmuje jednym końcem, drugim zaś wszystko, co przeczytane, z niego wylatuje. Cedzak przepuszcza wino, a zatrzymuje winny osad; ten w ogóle nie powinien czytać i lepiej, żeby zajął się rzemiosłem. Sito zaś oddziela plewy, żeby otrzymać najlepsze ziarno.”

„Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk

10 grudnia  2019 roku Olga Tokarczuk odebrała  w Sztokholmie Literacką  Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Rocznica wręczenia pisarce  Literackiej Nagrody Nobla – 10 grudnia – na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń literackich w mieście – za sprawą Wrocławskiego Dnia Czytania w Szkole. Drugą rocznicę tego wydarzenia zaakcentowaliśmy głośnym czytaniem na wybranych lekcjach, a w bibliotece szkolnej książki czytała uczniom Pani Beata Berezowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 99 we Wrocławiu .