Dlaczego potrzebna jest Twoja pomoc – obecna sytuacja dzieci w Syrii

Dziś, choć działania wojenne w Syrii ustały, mieszkańcy tego kraju wciąż dźwigają brzemię niedawnych wydarzeń. Patrząc codziennie na zburzone domy, szpitale, szkoły i miejsca pracy ciężko zapomnieć o niestabilnej przeszłości.
Problemy powojennej rzeczywistości w obszarze szkolnictwa nie ograniczają się tylko do kwestii infrastrukturalnych. Trudne przejścia wojenne odbijają się na psychice uczniów, a niewiele placówek dysponuje odpowiednimi środkami terapeutycznymi.
“Pamiętam, kiedy pocisk spadł na dach szkoły, chwilę po zakończeniu przerwy. Podjęliśmy wówczas decyzję o przeszkoleniu uczniów z szybkiej ewakuacji do schronu znajdującego się pod budynkiem. Ta wiedza kilka razy okazała się przydatna. W schronie puszczaliśmy dzieciom filmy edukacyjne, mając nadzieję, że dzięki temu nie będą myślały o niebezpieczeństwach na zewnątrz.” – mówi p. Zepur Shares, dyrektor szkoły Asz-Szark w Aleppo. “Drzwi szkoły muszą być otwarte. Żadne dziecko nie powinno zostać pozbawione dostępu do edukacji. Edukacja jest ich prawem.”
Komu pomagamy
W tym roku, w programie weźmie udział dziewięć placówek oświatowych w Aleppo. Jedną z nich jest szkoła podstawowa Bani Taghlib, która została założona w 1930 roku. W trakcie walk na budynek spadła bomba, niszcząc całkowicie najwyższe piętro, w którym odbywały się zajęcia dla przedszkolaków. Był to dzień wolny od zajęć i tylko szczęśliwym zrządzeniem losu nikt nie został ranny. Przez kilka miesięcy zajęcia prowadzono na niższych piętrach, dzieląc jedno pomieszczenie pomiędzy dwie klasy. Wśród potrzeb zgłoszonych przez dyrekcję jest między innymi remont klas, zakup pomocy dydaktycznych oraz sprzętu elektronicznego. Pełna lista szkół biorących udział w programie znajduje się na stronie internetowej caritas.pl/szkola
O programie Szkoła Szkole
Program „Szkoła szkole”, zainicjowany przez Caritas Polska, jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację sektora edukacji w Syrii. W ramach projektu społeczności szkolne z Polski przekazują jednorazowe lub stałe wsparcie finansowe na rzecz placówek edukacyjnych, które ucierpiały w trakcie konfliktu zbrojnego. Projekty wspierające infrastrukturę szkolną to kluczowe działania służące przywróceniu normalności syryjskim dzieciom i młodzieży – pokoleniu, które będzie odbudowywać kraj po latach konfliktu.
Od początku trwania programu, wspólnie z uczniami i nauczycielami z polskich szkół, przekazaliśmy łącznie siedmiu potrzebującym szkołom kwotę 124.688 zł.

W 2022 roku zrobimy jeszcze więcej! Nasz tegoroczny cel to 300.000 zł na wsparcie dziewięciu szkół na Bliskim Wschodzie.

JAK MOŻESZ POMÓC

odbiorca

Caritas Polska ul. Okopowa 55, 01-043 Warszawa

numer konta