W dniach 06.03 – 17.03.2023 r. w naszej szkole we wszystkich klasach realizowane były działania prozdrowotne w ramach kampanii „Trzymaj się prosto!”.

Celem kampanii „Trzymaj się prosto!” była profilaktyka wad postawy, czyli zapobieganie wadom postawy wśród dzieci poprzez pokazanie i utrwalanie prawidłowych nawyków trzymania sylwetki, poznania ćwiczeń na prosty kręgosłup, poznanie ćwiczeń śródlekcyjnych. Istotnym elementem akcji było również zwrócenie uwagi na wartość ruchu w życiu każdego człowieka, poprzez zachęcanie do uprawiania sportu i wszelkiej aktywności ruchowej i fizycznej.

Na lekcjach wychowawczych w klasach 4-8 oraz z wychowawcą w klasach 1-3 omówione zostały zagadnienia kampanii, pokazane były prezentacje, ćwiczenia i filmiki tematyczne. Podczas tych lekcji uczniowie tworzyli wspólnie plakaty tematycznie związane z akcją, które następnie zostały wyeksponowane w holu szkoły.

Przez cały tydzień uczniowie klas 4-8 przeprowadzali dla swoich koleżanek i kolegów z klasy ćwiczenia śródlekcyjne. Dodatkowo starci uczniowie z klas 8 odwiedzali młodsze klasy 2 i klasy 3, gdzie również prowadzili gimnastykę śródlekcyjną.

W ramach kampanii odbyły się również rozgrywki sportowe. Klasy ósme rozegrały turniej w siatkówce. Klasy siódme i szóste rywalizowały w tenisie stołowym w grze pojedynczej. Klasy piąte rozegrały turniej Gry do 5 podań. Klasy czwarte dobrze bawiły się rozgrywając ze sobą turniej Dwóch ogni.

Na dodatkowych zajęciach gimnastyki korekcyjnej uczniowie wzmacniali mięśnie posturalne, ćwiczyli mięśnie stóp, pracowali nad oddechem, wydłużali kręgosłup i odciążali kręgosłup w pozycjach Klappa. Na koniec otrzymali do domu ulotkę ze wskazówkami pracy nad postawą w domu.

Zespół nauczycielek wychowania fizycznego SP99