labolatoria przyszłości

Stacja lutująco-rozlutowywująca jest narzędziem pozwalającym zgłębiać zagadnienia związane z obwodami elektrycznymi i budową urządzeń elektronicznych.

Urządzenie to łączy w sobie dwie funkcje. Podstawowa to lutowanie – tworzenie metalicznych połączeń elektrycznych między dwoma elementami, w technologii SMD przy pomocy strumienia gorącego powietrza. Funkcją dodatkową jest rozlutowywanie, czyli usuwania takich połączeń między elementami elektronicznymi.

Stacje lutownicze oraz rozlutowujące są szeroko stosowane zarówno przez profesjonalistów w zakładach produkcyjnych czy serwisach, jak i majsterkowiczów oraz hobbystów. Korzystanie z tego urządzenia pozwala uczniom wykorzystać w sposób praktyczny wiedzę nabytą na lekcjach fizyki. Podczas pracy z tym sprzętem uczniowie poznają praktyczne aspekty zawodów takich jak elektronik, automatyk, czy mechatronik.

Uczniowie na zajęciach z wykorzystaniem stacji, dowiadują się, jak konstruować proste układy elektroniczne i poznają zasady bezpieczeństwa podczas pracy z urządzeniami elektrycznymi oraz specjalistyczną aparaturą wykorzystującą wysoką temperaturę.

Grzegorz Pacześniak

nauczyciel fizyki

Stacja lutująco-rozlutowująca została zakupiona ze środków finansowych otrzymanych przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości.