Żonkil jest jednym z najwcześniej kwitnących narcyzów, bo już w kwietniu zachwyca delikatnymi, żółtymi kwiatami. W dniu 26 października 2023 r. uczniowie klasy 6b zasadzili od strony ulicy Głubczyckiej na przygotowanej przez Panów konserwatorów grządce ponad 30 cebulek tego kwiatka. Uczniowie zasadzili odmianę: Żonkil Marinette, Żonkil Lovely oraz Żonkil Tete Boucle.

Współcześnie żonkil symbolizuje szczęście o dobrobyt, jest też postrzegany jako oznaka kreatywności, inspiracji i refleksji. Żonkil jest symbolem wiosny, a w tradycji chrześcijańskiej symbolizuje odrodzenie i jest związany ze Świętami Wielkanocnymi.

Żonkile są też symbolem powstania w Getcie Warszawskim w 1943 r.

Dzięki dużej wytrzymałości i wczesnemu kwitnieniu żonkile m.in. w Polsce sadzone są w parkach i przy ulicach miast, a w Hiszpanii i Portugalii rosną dziko.

Czekamy do wiosny na pierwsze pąki i żółto-pomarańczowe kwiaty. Tabliczkę informacyjną wykonała Arina Buzhak 6b.

Wychowaczyni 6b, klasowi ogrodnicy 🙂