W ramach działań wychowawczych w październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Uczniowie klasy 6b wzięli udział m.in. w ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”, a na godzinie wychowawczej poznali zawód bibliotekarza oraz najciekawsze biblioteki świata, również odwiedzili w dniu 26.10.2023 r. Dolnośląską Bibliotekę Publiczną w Rynku.

W DBP uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych związanych z 25-leciem istnienia województwa dolnośląskiego pt. „Co straszy na Dolnym Śląsku?”. Najpierw wysłuchali interesującej prezentacji związanej z naszym województwem, jego walorami przyrodniczymi, historycznymi. Dzieci dowiedziały się o istnieniu licznych pałaców i zamków Dolnego Śląska, które warto zwiedzić.

Następnie uczniowie pracowali w grupach tworząc własne historie ozdobione swoimi ilustracjami. Słowa, które dzieci miały obowiązkowo zamieścić w swoich opowiadaniach losowały na kole fortuny. Przykładowe zestawy słów to, np.: diabeł, klucz, krzywa wieża; wiedźma, złote buty, bal w Pałacu Brunów; strach na wróble, latawiec, Psie Pole. Historie wymyślone były ogromnie intrygujące i tajemnicze. Wszystkie nagrodzone zostały oklaskami.

Po warsztatach w bibliotece i zjedzeniu II śniadania uczniowie wzięli udział w zajęciach terenowych na wrocławskim rynku, rozwiązując karty pracy przygotowane przez wychowawczynię. Dzieci nadal pracowały w grupach i miały zadania związane z herbem Wrocławia, ze średniowiecznymi ulicami, czy pomnikami, które samodzielnie musiały odszukać i wykonać zadanie.

Do szkoły wróciliśmy bardzo zadowoleni i spełnieni, z cennymi doświadczeniami i nową wiedzą o małej ojczyźnie.

E. Jóźwicka – wychowawczyni 6b