Już wkrótce po raz pierwszy w SP 99 egzamin ósmoklasisty

Wraz z wdrożeniem kolejnej reformy edukacji i – będącej jej skutkiem – stopniowym wygaszaniem gimnazjów wydłużono naukę w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.

Zamiast sprawdzianu szóstoklasisty (przeprowadzanego z końcem nauki w klasie szóstej) zostanie zorganizowany egzamin ósmoklasisty (przeprowadzany z końcem nauki w klasie VIII).

W latach 2019 – 2021 egzamin obejmie trzy przedmioty: język polski, matematykę, język obcy nowożytny. Począwszy od 2022 r. egzamin obejmie cztery przedmioty: język polski, matematykę, język obcy nowożytny oraz wybrany przez ucznia przedmiot kierunkowy (biologię, geografię, chemię, fizykę, historię).

Egzamin ósmoklasisty, przeprowadzony wyłącznie w formie pisemnej, obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczania w klasach I – VIII.

W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy.

Każdy ósmoklasista musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie określono minimalnego wyniku egzaminu, jaki uczeń powinien uzyskać, co oznacza, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Z komunikatu Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie egzaminu ósmoklasisty, opublikowanego 20 sierpnia 2018 r., wynika, że harmonogram egzaminu obejmuje trzy kolejne dni:

W terminie głównym, adresowanym do wszystkich ósmoklasistów, tj. uczniów kończących szkołę podstawową, odbędą się:

  1. język polski: 15 kwietnia 2019 r.(poniedziałek); godz. 9.00; czas egzaminu: 120 minut (możliwość wydłużenia czasu do 180 minut z uwagi na konieczność dostosowania warunków i form);
  2. matematyka: 16 kwietnia 2019 r.(wtorek); godz. 9.00; czas egzaminu: 100 minut (możliwość wydłużenia czasu do 150 minut z uwagi na konieczność dostosowania warunków i form);
  3. język obcy nowożytny: 17 kwietnia 2019 r. (piątek); godz. 9.00; czas egzaminu: 90 minut (możliwość wydłużenia czasu do 135 minut z uwagi na konieczność dostosowania warunków i form).

W terminie dodatkowym (dotyczącym szczególnych przypadków losowych) odbędą się:

  1.  język polski: 3 czerwca 2019 r.(poniedziałek); godz. 11.00; czas egzaminu: 120 minut (możliwość wydłużenia czasu do 180 minut z uwagi na konieczność dostosowania warunków i form);
  2. matematyka: 4 czerwca 2019 r.(wtorek); godz. 11.00; (czas egzaminu: 100 minut (możliwość wydłużenia czasu do 150 minut z uwagi na konieczność dostosowania warunków i form);
  3. język obcy nowożytny: 5 czerwca 2019 r.(środa); godz. 11.00; czas egzaminu: 90 minut (możliwość wydłużenia czasu do 135 minut z uwagi na konieczność dostosowania warunków i form).

Termin ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty ustalono na 14 czerwca 2019 r.

Termin przekazania szkołom wyników i zaświadczeń ustalono na 14 czerwca 2019 r.

Termin wydania zaświadczeń oraz informacji zdającym ustalono na 21 czerwca 2019 r.

Uczeń jest zobowiązany przynieść na egzamin własne przybory do pisania: pióro/długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki – linijkę.

Na egzaminie uczniom nie wolno korzystać z żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Nie przewiduje się też korzystania z kalkulatorów czy słowników.

 

Opracowano na podstawie: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/

Anna Smolińska