Edukacja w Miejscach Pamięci

Celem projektu „Edukacja w Miejscach Pamięci” jest umożliwienie wrocławskiej młodzieży odwiedzenie miejsc pamięci i poznania różnorodnych form upamiętniania – ważnych zarówno dla polskiej świadomości historycznej, jaki i reprezentantów innych narodów oraz grup etnicznych i kulturowych. Bardzo ważnym elementem projektu jest kształtowanie postawy refleksyjnej wobec historii: uwrażliwienia na przemoc i wykluczenia oraz pokazania skutków nietolerancji wobec innych tradycji, przekonań i religii.

Ogólne działania

Warsztaty, przedwyjazdowe i powyjazdowe dyskusje oraz wyjazdy do miejsc pamięci, skierowane do odpowiednich grup wiekowych.

Metoda

Projekt zakłada wyjazdy do miejsc pamięci wybranych pod kątem grup wiekowych. Uczniowie szkół podstawowych odwiedzają m.in. dzielnicę Wzajemnego Szacunku oraz Muzułmańskie Centrum Kulturalno–Oświatowe we Wrocławiu. Starsi uczniowie – Gross-Rosen, Bełżec, Auschwitz lub inne miejsca Zagłady. Program przewiduje wcześniejsze przygotowanie uczniów do wyjazdów. Odbywają się zajęcia i warsztaty, na których poznawana jest historia miejsc, dyskusja o tolerancji, jej braku oraz idących za tym konsekwencjach. Ponadto uczniowie zwiedzają przy tej okazji miejsca ukazujące pozytywną moc sprawczą współpracy np. kopalnię soli w Wieliczce.

Więcej informacji o ofercie:

https://www.wroclaw.pl/edukacja-w-miejscach-pamieci-01

Dla kogo?

Projekt jest skierowany do uczniów i uczennic szkół podstawowych i średnich oraz nauczycieli wrocławskich szkół.

Działania w ramach projektu

Dnia 17 grudnia 2019r. klasa VB uczestniczyła w projekcie „Edukacja w Miejscach Pamięci” w Dzielnicy Czterech Wyznań. Uczniowie poznali zasady wiary judaizmu, katolicyzmu, wyznania ewangelickiego i prawosławia. Klasa wizytowała cztery świątynie i była oprowadzana przez przedstawicieli każdego wyznania i religii. Wyjście takie uczy przede wszystkim szerszego spojrzenia na różne religie, kultury i ludzi. Uczy tolerancji i poszanowania dla inności. Opiekunem grupy były wychowawczyni – p. E. Ciołkowska – Zając. Koordynatorem projektu p. Przemysław Dudek.

Klasa VIII B na wyjeździe edukacyjnym w ramach projektu „Edukacja w Miejscach Pamięci”

Dnia 21.10. 2019r. klasa VIII B wraz z wychowawcą i p. Aleksandrą Skonieczną uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do Muzeum Gross Rosen na terenie byłego nazistowskiego – niemieckiego obozu koncentracyjnego w Rogoźnicy.

Uczniowie zaczęli historyczną przygodę od obejrzenia filmu dokumentalnego o dziejach obozu w Gross Rosen, a następnie zostali oprowadzeni przez przewodnika po najważniejszych miejscach dawnego miejsca kaźni.

Przejmujący wyjazd był lekcją historii – w ramach realizacji podstawy programowej , tolerancji i szacunku dla miejsca pamięci jak i zamordowanych w tym miejscu ludzi wielu nacji.