W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w XXIV Dolnośląskim Festiwalu Nauki.

Tematyka tegorocznych zajęć była bardzo zróżnicowana.

Uczniowie klasy 3a wzięli udział w wykładzie na platformie Zoom pt. „Chemia dla małych i dużych, czyli tajniki substancji spożywczych”. Wykładowcy z Politechniki Wrocławskiej pokazali, jak w bezpieczny i ciekawy sposób zamienić kuchnię w domowe laboratorium. Dzieci nauczyły się także robić zdrowe, owocowe żelki.

Trzecioklasiści obejrzeli również film pt. „To co oczywiste bywa złudne” oraz samodzielnie przeprowadzili kilka eksperymentów zaprezentowanych w filmie.

Klasy 4-8 miały możliwość wzięcia udziału w wykładzie pt. „Przestępczość kryminalna szlachty polskiej w XVII wieku” prowadzącego przez doktora Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Chętne osoby z klas 7-8 mogły uczestniczyć w wykładzie pt. „Od Capka i Lema do robota Da Vinci”, który był prowadzony przez wrocławskiego chirurga. Prowadzący pokazał, jak zmienia się obraz robotów na przestrzeni ostatnich lat oraz opowiadał o tym, jak wykorzystuje się roboty w medycynie.

Klasy ósme miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach pt. „Kolorowa chemia substancji toksycznych”, które były prowadzone przez studentkę Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Prowadząca pokazała 3 eksperymenty oraz kolory, które można otrzymać w wyniku reakcji żelaza, miedzi oraz chromu z różnymi odczynnikami.

Klasa ósma wzięła również udział w wykładzie pt. „Mikroelektronika na własne oczy”, który był prowadzony przez doktora Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Ósmoklasiści uczestniczyli także w zajęciach pt. „Fotografia, optyczne złudzenia, holografia i optyka”, które prowadził pracownik Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Klasy 0-3 oraz 7-8 miały też możliwość zaobserwowania różnych doświadczeń chemicznych w ramach filmów nagranych na zajęcia pt.  „Kolorowa chemia dla najmłodszych”, „Kolorowa chemia” oraz „Od science fiction do Science”. Mogliśmy zaobserwować proces destylacji, ekstrakcji, krystalizacji aspiryny, chromatografii cienkowarstwowej, pomiaru pH, spalania magnezu oraz syntezy paracetamolu.

Uczniowie naszej szkoły mieli również okazję wysłuchać wykładów oraz koncertów nagranych przez Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

DFN to wspaniała okazja do rozwijania dziecięcych oraz młodzieńczych zainteresowań nauką. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie już możliwość wyjścia na Dolnośląski Festiwal Nauki i uczestnictwa w zajęciach na żywo.