Od września 2021 roku odbywają się w naszej szkole dodatkowe zajęcia sportowe dedykowane uczniom klas 5b, 6a z unihokeja oraz uczniom klas 7-8 z siatkówki w ramach realizowanego Ogólnopolskiego Programu WFzAWF.
Podjęcie dodatkowej aktywności ruchowej może zdecydowanie zapobiec wystąpieniu negatywnych skutków hipokinezji, z jakimi obecnie borykają się już ludzie w różnym wieku, a po wielomiesięcznym nauczaniu zdalnym odczuwają również dzieci w wieku szkolnym.
Ponadto ludzie aktywni fizycznie cechują się lepszym zdrowiem, samopoczuciem, są bardziej chętni do życia i pełni energii na skutek wytwarzania endorfin, dopaminy, czyli „hormonów szczęścia”. Ponadto zwiększa się u nich odporność nabyta.
Jak wiadomo również, psychika człowieka ściśle powiązana jest z układem ruchu i układem nerwowym. Psychomotoryka określa ruch człowieka jako wyraz wzajemnego związku ciała i duszy (Majewska, Majewski, 2021). Inaczej mówiąc, stan psycho-emocjonalny ma ogromne znaczenie dla sposobu, w jaki człowiek wykonuje daną czynność ruchową. Zadowolenie z życia, poziom osobistego szczęścia wiążą się z aktywnością. Wysiłek fizyczny ma ogromne znaczenie dla kondycji psychicznej człowieka.
Popatrzcie tylko na uśmiechy naszych młodych Sportowców.
M. Cyganek
E. Jóźwicka