W tym roku, już po raz szesnasty świętujemy we Wrocławiu Dzień Życzliwości.

W naszej szkole dzieci, młodzież i nauczyciele również aktywnie włączyli się w życzliwe działania. Uczniowie wykonali mnóstwo pięknych kartek z pozdrowieniami i życzeniami dla dzieci z osiedlowych przedszkoli nr 57 i Logicus, dla pensjonariuszy Domu Samarytanin, dla członków Rady Osiedla, dla pracowników piekarni, apteki czy przychodni weterynaryjnej.

W dniu 19 listopada w szkole było radośnie i słonecznie, gdyż wszystkich obowiązywał ubiór w kolorze żółtym. W tym dniu wchodzących do szkoły witały dźwięki radosnej muzyki, a na lekcjach wf dominował taniec.

Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem: „Uśmiech, podaj dalej”. I takie słowa witały wszystkich ze szkolnej okolicznościowej gazetki w holu głównym szkoły. Każdemu z nas jest miło, gdy ktoś obdarzy nas życzliwym uśmiechem. A ostatnio przez izolację, pandemię, naukę zdalną, noszenie maseczek życzliwych uśmiechów mieliśmy w minionym roku wyjątkowo mało. Uczniowie przez cały dzień mogli również wrzucać do skrzynki życzliwości kartki od Życzliwków.

Dzień Życzliwości nie jest świętem o długiej tradycji. Idea narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku. Pierwsze obchodowe Wrocławiu  odbyły się 21 listopada 2006 roku pod hasłem: „Znajdź się wśród życzliwych”. Dziś po 15 latach, można śmiało powiedzieć, że trudno wyobrazić sobie listopad w naszym mieście bez tego radosnego święta.

A dlaczego w tym roku podkreślana jest potrzeba uśmiechania się? Uśmiech kosztuje niewiele, ale ma wielką wartość. Uśmiechanie się wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne zarówno „nadawcy”, jak i „odbiorcy” uśmiechu. UŚMIECH poprawia nasz nastrój, ale ma też pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne. Przede wszystkim uśmiechanie się obniża poziom hormonów stresu, dzięki czemu nasz system odpornościowy działa lepiej. UŚMIECH pomaga też zmniejszyć ból i rozluźnić mięśnie. Ma zbawienny wpływ na układ krążenia, zwłaszcza serce. UŚMIECH trwający 15 sekund przynosi nam takie korzyści, jak intensywne ćwiczenia fizyczne – pobudza wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Można więc śmiało powiedzieć, że uśmiechnięci są szczęśliwsi i żyją dłużej.

 

 

Koordynatorki szkolnego święta

Martyna Cyganek

Elżbieta Jóźwicka

Marta Sudoł