https://samorzad.gov.pl/
Patriotyczne treści – zgodnie z Programem Wychowawczo-Profilaktycznym – są założeniem na stałe obecnym w życiu Szkoły Podstawowej nr 99.
Z ich pomocą bez trudu można korelować nowoczesne wyzwania wychowawcze z tradycyjnym nauczaniem przedmiotów nie tylko humanistycznych.
Rozwijanie historycznych zainteresowań, odwołania do ojczyźnianych wartości i pielęgnowanie dawnych zwyczajów to sprawdzone sposoby na budowanie u młodych Polaków więzi z ojczyzną.
Trudno byłoby sobie wyobrazić bez tych działań Szkołę Podstawowa nr 99.
Organizację uroczystych obchodów świąt narodowych od wielu już lat powierza się nauczycielom przedmiotów humanistycznych i artystycznych, współtworzących jeden ze szkolnych zespołów przedmiotowych, przy zaangażowanym wsparciu nauczyciela informatyki.
I tym razem, w roku szkolnym 2022/2023, było podobnie.
Dnia 28.04.2023 r., w piątek społeczność SP 99 mogła uczestniczyć w obchodach trzech, ważnych dla każdego Polaka, świąt przypadających na kolejne dni: 01.05.2023 r. – Święta Pracy, 02.05.2023 r. – Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 03.05.2023 r. – Święta Narodowego Trzeciego Maja.
Zgodnie z utrwaloną w szkole tradycją, tego dnia starsze i młodsze klasy cieszyły się z tzw. majówki – wszystkich obowiązywały: obecność na apelu, odświętny strój i majowa pogoda ducha.
Zaproponowana przez organizatorów uroczystości synkretyczna formuła apelu nikomu nie pozwoliła się nudzić. Patriotyczne powitanie, filmowa impresja, teatralna inscenizacja oraz indywidualne wystąpienia nauczycieli i uczniów dostarczyły artystycznych wrażeń, wprowadzając uczestników w radosny, a jednocześnie odświętny klimat.
O Święcie Pracy
Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany świętem 1 Maja to święto o randze międzynarodowej. W Polsce Święto Pracy ma państwowy charakter od 1950 r. Dzień ten jest – oczywiście – wolny od nauki i pracy. Tradycje święta sięgają 1886 r. i są związane są z upamiętnieniem zorganizowanego w Chicago (USA) strajku, będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
O Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja, począwszy od roku 2002. Tradycyjny sposób obchodzenia tego święta to eksponowanie flagi na zewnątrz: w oknie, na balkonie, nad drzwiami czy przed domem. Jak wiadomo, polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów równej szerokości: białego (u góry) i czerwonego (u dołu). Biała barwa stanowi nawiązanie do białego orła i symbolizuje: czystość, łagodność, przyjaźń, dobrobyt, a czerwień, stanowiąca dla orła tło, jest symbolem ważnych wydarzeń i nadrzędnych wartości: walki, przelanej krwi, a także suwerenności, niepodległości.
O Święcie Narodowym Trzeciego Maja
Rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja to najstarsze święto narodowe. 232 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni, zwany wielkim przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja, czyli druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulującą organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Nowa Konstytucja wprowadzała: nowoczesny podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, zwiększenie uprawnień mieszczan, poprawę jakości życia mieszkańców wsi, jednocześnie likwidując konfederacje i liberum veto. Zmieniła też ustrój Rzeczypospolitej z monarchii parlamentarnej na monarchię konstytucyjną. Sejm Wielki trwał do 29 maja 1792, a Konstytucja 3 Maja obowiązywała 14 miesięcy i 3 tygodnie (została obalona przez konfederację targowicką, w wyniku zbrojnej interwencji Rosji w czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1792 r.). Konstytucja 3 Maja była potwierdzeniem sprawnego działania państwa oraz możliwości jego realnej odnowy i dynamicznego rozwoju.
Anna Smolińska, zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych w SP 99, 03.05.2023 r.