https://pl.wikipedia.org/wiki/Bowling
Jak świętować nadejście wiosny – to w przekonaniu, że z tego powodu warto spędzić czas w gronie rówieśników – doceniając możliwość integracji i radości z wzajemnej uwagi.
Celem zorganizowanego dla dwóch klas VIII A i VIII B wyjścia była aktywna zabawa w gronie rówieśników.
Wybór miejsca rekreacji padł na jedną z wrocławskich kręgielni – ośrodka z długą tradycją sprawnie zorganizowanych gier sportowych, okolicznościowych imprez i uroczystości.
26.03.2024 r. uczniowie obydwu klas pod opieką trzech opiekunów wybrali się do kręgielni, by oficjalnie pożegnać najchłodniejszą porę roku – zimę i dać wyraz radości z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.
Aby młodzież dobrze się bawiła i czuła bezpiecznie, kręgielnię otwarto w nietypowych godzinach, tj. przed południem – udostępniając ją wyłącznie najstarszym uczniom SP 99.
Po niezbędnych przygotowaniach organizacyjnych i zaakceptowaniu wymaganych regulaminów współtworzący grupy zadaniowe ósmoklasiści rozpoczęli rekreacyjną grę w kręgle, wykazując się zaangażowaniem i dając upust wielu emocjom.
W przerwach zainteresowani mogli skorzystać z konsumpcyjnej oferty baru szybkiej obsługi McDonald’s.
Anna Jeleń-Smolińska, Bartosz Mazurkiewicz
Z historii gry w kręgle …
Kręgle to bardzo stara dyscyplina sportu.
Pierwsze dowody na istnienie tej gry znaleziono w egipskich grobowcach 3200 lat p.n.e. Kręgle i kule były wykonane z kamienia. W IV wieku w Niemczech kręgle były podobno częścią ceremonii religijnych, zaś w XVI wieku w Anglii zakazano gry ponieważ ludzie poświęcali na nią zbyt dużo czasu.
Prawdziwy rozwój kręglarstwa nastąpił jednak dopiero w XX wieku, kiedy to obok odmiany klasycznej, w której rzuca się w dziewięć kręgli kulą bez otworów trzymaną w całej dłoni, powstał bowling, czyli dziesięcio-kręglowa odmiana z kulą posiadającą otwory na palce.
Bowling wymyślili Amerykanie, do których kręgle trafiły jeszcze w XIX wieku wraz z niemieckimi emigrantami. Zmiana i uatrakcyjnienie zasad gry spowodowały prawdziwy rozwój tego sportu. Pojawiły się urządzenia ustawiające kręgle na torze i podające kulę po rzucie wprost do gracza, a także urządzenia liczące punkty.
Wraz z rozwojem techniki pojawiły się również reaktywne materiały, z których wykonywane są kule. Wszystko po to, aby zainteresować i zachęcić do gry jak najwięcej ludzi.
Od wielu lat na zachodzie i północy Europy oraz w Ameryce istnieją centra bowlingowe, które składają się z kilkunastu, a często nawet kilkudziesięciu torów wraz pełnym zapleczem gastronomicznym.
To właśnie te centra są często miejscami wypoczynku i spotkań towarzyskich, ale także rozgrywek ligowych, zawodów i turniejów.
Przy centrach najczęściej istnieją kluby zrzeszające graczy profesjonalnych. Ocenia się, iż sportowo bowling uprawia około 10 milionów ludzi, zaś jako hobby traktuje go 120 milionów osób.
Bowling rozwija się coraz bardziej i przyciąga wciąż nowe rzesze zwolenników.
O tym, że nie jest to tylko popołudniowa zabawa świadczy fakt, iż Międzynarodowy Komitet Olimpijski planuje wprowadzić bowling do programu Igrzysk Olimpijskich.
Źródło: https://www.kregle.com/informacje/
Uczniowie klas VIII A i VIII B podczas gry rekreacyjnej w kręgielni