„Sport dla dzieci ważna sprawa,
 gimnastyka to podstawa.
Ręce w górę, w przód i w bok,
skłon do przodu, wyprost, skok”.

 

 

TRZYMAJ SIĘ PROSTO!!!

Większość naszych problemów kręgosłupa zaczyna się w dzieciństwie. Dzieci mają różne wady postawy. Najczęściej są to boczne skrzywienia kręgosłupa, plecy okrągłe lub wklęsłe.

Gdy dziecko jest jeszcze w brzuchu mamy, jego kręgosłup przypomina literę C. Po urodzeniu się prostuje. Jednak linia prosta, którą widzimy patrząc na plecy, to złudzenie. Gdybyśmy mogli spojrzeć na kręgosłup z boku, zauważymy, że ma kilka naturalnych krzywizn i przypomina dwie złączone litery S. Choć ten kształt przybiera już pod koniec pierwszego roku życia, ostateczną formę zyskuje około 18 lat. Dzięki temu wady postawy można korygować nawet u nastolatków. Ale jeśli nie zrobi się tego w porę, dorosłemu będą dokuczały nawet bardzo poważne bóle kręgosłupa.

Co nęka najczęściej kręgosłup?

Skolioza

– skrzywienie boczne. Widocznym sygnałem skoliozy jest niesymetryczne ułożenie łopatek. Ta wada jest najczęstsza, powstaje w czasie najszybszego wzrostu, a więc między 6 a 24 miesiącem życia, następnie między 5 a 8 oraz 11 a 14 rokiem życia. Przyczyn skoliozy jest wiele: od wad wrodzonych kręgosłupa, złej budowy miednicy, nierównej długości nóg po złą postawę.

Lordoza – to wygięcie kręgosłupa ku przodowi w odcinku lędźwiowym. Plecy są wklęsłe, a brzuch wystający.

Kifoza – nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym. Klatka piersiowa jest zapadnięta, a plecy są okrągłe.

 

 

ZRÓB TO DLA SWOJEGO KRĘGOSŁUPA!

Wady postawy mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, niewydolności układów krążenia, oddychania oraz złej pracy organów wewnętrznych. Dlatego należy im zapobiegać:

• Uczęszczaj regularnie na zajęcia gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej.
• Zażywaj ruchu – codziennie gimnastyka poranna oraz do wyboru: pływanie, marsz w terenie, jazda na rowerze, jazda na nartach.
• Nie siedź godzinami przed telewizorem, komputerem, telefonem.
• Trzymaj się prosto !!! podczas nauki, pracy i w trakcie zabawy.
• Zadbaj o właściwą dietę, musi zawierać dużo wapnia i witaminy D, w codziennym jadłospisie musi się znaleźć: mleko, biały ser, masło, jogurty, ryby, jaja, warzywa i owoce oraz chude mięso. Dziecko powinno jadać 4 – 5 razy dziennie, nie zapomnij o drugim śniadaniu.
• Nie dopuszczaj do nadwagi.
• Poproś rodziców o zorganizowanie „rosnącego” wraz z Tobą biurka i krzesła o regulowanej wysokości. Zadbaj by tułów był oddalony od brzegu biurka 3 – 5 cm, a głowa nieznacznie pochylona. Przedramiona mają leżeć na blacie, ale łokcie powinny nieco wystawać poza jego brzeg. Ustaw monitor komputera na wprost twarzy, a nie z boku. Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość, podpórki pod łokcie i oparcie wypukłe na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a wklęsłe – na piersiowym. Gdy siedzisz, stopy powinny opierać się o podłogę.
• Plecak noś zawsze na obu ramionach. Powinien mieć usztywniany tył i szerokie, regulowane szelki. Musi przylegać do pleców, a nie opierać się na pupie. Noś w nim tylko niezbędne rzeczy.

 

GIMNASTYKA KOREKCYJNA W KLASACH 1-3.

Starsi uczniowie z klas 7ab i 8c pod koniec marca odwiedzili młodsze koleżanki i kolegów z klas 1-3 przeprowadzając w ramach kampanii Trzymaj się prosto ćwiczenia na wzmocnienie mięśni posturalnych, aby postawa ciała była dobra. Kampania była bardzo życzliwie przyjęta, a dzieci dokładnie wykonywały zadania ruchowe.