MARSJANIE I WENUSJANKI

„Marsjanie i Wenusjanki” – takim tajemniczym hasłem rozpoczęliśmy jedne z zajęć w klasach trzecich. Uczniowie mieli za zadanie rozszyfrować, o czym będziemy mówili. Oczywiście od razu padły skojarzenia związane z kosmosem. Po kilkuminutowej burzy mózgów dotarliśmy w końcu do zdania: „Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”.

I się zaczęło…

Dawno nie widzieliśmy tak ożywionej dyskusji. Dzieci doszły do wniosku, iż kobiety są z Wenus, bo są wrażliwe i ciepłe, a przecież jest to planeta położona bliżej od Słońca niż Mars. Potem rozpoczęło się przerzucanie odpowiedziami dotyczącymi różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami. Pojawiło się też mnóstwo pytań np. dlaczego chłopcy noszą w większości krótkie włosy i chodzą tylko w spodniach. Obaliliśmy też kilka stereotypów dotyczących kobiet i mężczyzn.

Na koniec podzieliliśmy się na dwie grupy: dziewczyn i chłopców. Panowie mieli za zadanie stworzyć swojego Marsjanina, wypisując jego cechy i zainteresowania, Panie zaś – Wenusjanki.

W równoległych klasach tworzyliśmy krainy chłopców i dziewczyn. Od razu można było zauważyć różnice w pracach – przede wszystkim w kolorystyce oraz dużej ilości serc i kwiatów w pracy dziewczynek.