Pomysł zorganizowania szkolnej wycieczki do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie zrodził się z chęci pokazania dzieciom i młodzieży jednej z największych atrakcji Dolnego Śląska, a według niektórych – Polski.

I tak, w rezultacie wielostronnych działań podjętych ze strony Szkoły, Biura Turystycznego PROM oraz Rodziców – 27.10.2023 r. zorganizowano autokarową wyprawę dla 40 uczniów z klas: III A, VIII A i VIII B do Kletna nad potokiem Kleśnicą.

Fakt, że większość podopiecznych dotąd  nie zwiedziła jaskini, stanowił dodatkową zachętę dla organizatorów i realizatorów przedsięwzięcia.

Uczniowie SP 99 przeszli jaskiniową trasą turystyczną ok. 400 metrów. Podczas zwiedzania można było zobaczyć ponad 500 metrów wnętrza jaskini, obserwując m.in. odnalezione podczas prac badawczych kopalne szczątki zwierząt: niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, wilka szarego czy innych pradawnych zwierząt i podziwiając szatę naciekową – skalne formy kalcytowe, takie jak: stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Wędrówka podziemną trasą turystyczną i zwiedzenie jaskini pod kierunkiem sprawnego przewodnika trwało 45 minut.

Program wycieczki wzbogacono o przystanek przy źródle Marianny, spacer do pobliskiego kamieniołomu marmuru Kletno III oraz obejrzenie ekspozycji minerałów z całego świata i wysłuchanie geologicznej prelekcji w Muzeum Ziemi w Kletnie.

Komfortowa podróż nowoczesnym autokarem i zaangażowany edukacyjnie w organizację czasu wycieczki pilot – okazały się dodatkowymi atrakcjami krajoznawczego wyjazdu.

Jednodniowy pobyt w Masywie Śnieżnika był dla uczestników górskiej wyprawy źródłem radości oraz nauką przez zabawę i relaks – w baśniowej, jesiennej scenerii Sudetów.

O Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie została odkryta przypadkiem w 1966 roku w czasie eksploatacji złoża marmuru w kamieniołomie Kletno III – jako jedna z największych atrakcji na ziemi kłodzkiej od 1983 roku udostępniona jest do zwiedzania.

Ze względu na niezwykłą przyrodniczą wartość odkrycia wstrzymano dalsze wydobycie w tym kamieniołomie, dzięki czemu jaskinię zachowano do współczesnym czasów.

Jaskinia Niedźwiedzia położona jest w Masywie Śnieżnika w dolinie Kleśnicy w pobliżu miejscowości Kletno. Jest najdłuższą jaskinią w całych Sudetach, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie gór. Należy również do jednych z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce.

Obecna znana długość korytarzy i sal wynosi niemal 5 km, ale naukowcy zajmujący się badaniem jaskini uważają, że może być ich znacznie więcej. Bogata szata naciekowa jaskini przyciąga co roku rzesze turystów.

Zwiedzając ją, można tu zobaczyć wszystkie formy występujące w jaskiniach krasowych, takie jak: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, nacieki grzybkowe, draperie, makarony i wiele innych. Ich powstanie zawdzięczamy tzw. zjawiskom krasowym, które zachodziły w jaskini na przestrzeni setek tysięcy lat.

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest rezerwatem przyrody. Ze względu na potrzebę ochrony tego wyjątkowego miejsca wprowadzone zostały dzienne limity zwiedzających. Obecnie jest to około 450 osób dziennie. Aktualnie, tj. w okresie od listopada do stycznia, Jaskinia Niedźwiedzia nie jest dostępna dla zwiedzających.

Pawilon wejściowy do Jaskini Niedźwiedziej. Foto: Ludwik Pikuła

Nazwa Jaskini Niedźwiedziej pochodzi od kości niedźwiedzia jaskiniowego. Foto: Ludwik Pikuła

Wnętrze Jaskini Niedźwiedziej. Foto: Ludwik Pikuła

Sala Pałacowa – Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Foto: Ludwik Pikuła

Odsłonięty otwór jaskini w kamieniołomie Kletno III, lato 1967 roku. Foto: Ludwik Pikuła

 

Źródła: https://www.jaskinianiedzwiedzia.pl/; https://gorskim-szlakiem.pl/jaskinia-niedzwiedzia-w-kletnie-zwiedzanie/; https://eloblog.pl/jaskinia-niedzwiedzia-najpiekniejsza-jaskinia-w-polsce/

Anna Smolińska, Zespół nauczycieli przedmiotów humanistycznych

Bartosz Mazurkiewicz, Zespół nauczycieli przedmiotów ścisłych

Rita Litwińczuk, Zespół edukacji wczesnoszkolnej

 

Wrocław, 27.10.2023 r.